(0) basket

Czym są feromony?

uśmiech kobiety po przytuleniu faceta

Naturalne feromony, stanowiące złożone mieszaniny wielu różnych związków chemicznych, są produkowane i wydzielane nie tylko przez zwierzęta, ale również przez ludzi. Te charakterystyczne substancje mają zupełnie inną woń niż jakiekolwiek inne związki zapachowe. Co ciekawe, jedni ludzie są w stanie wyczuwać ich aromat, inni z kolei ulegają ich działaniu całkiem nieświadomie. Dzisiaj słów kilka o tym, co to są feromony i w jaki sposób działają.

Kobieta z butelką feromonów

Kilka słów o feromonach

kobieta spryskana feromonami

Co to są feromony i na czym naprawdę polega mechanizm ich działania? Na te pytania naukowcy poszukują odpowiedzi od dawna. Jedno jest pewne: są to skomplikowane substancje semiochemiczne, których istnienie bardzo dobrze udowodniono w przypadku gryzoni oraz owadów. Większość feromonów stanowią związki lotne, które wywołują skuteczną reakcję już przy minimalnym stężeniu. Przykładowo feromony płciowe ćmy pawicy samce są w stanie wyczuć nawet z odległości dwóch-trzech kilometrów.

Występowanie feromonów u ludzi do tej pory nie zostało jednoznacznie potwierdzone, chociaż istnieje kilka doniesień o istnieniu tego rodzaju substancji chemicznych. Przeprowadzone badania dowodzą, że tego typu związki oddziałują zarówno na zachowanie kobiet, jak i mężczyzn. Spośród najlepiej poznanych feromonów można wyróżnić, chociażby androstadienon, który sygnalizuje męskość heteroseksualnym mężczyznom, zmienia atrakcyjność płci męskiej w oczach kobiet, a także podświadomie skupia zasoby psychiczne człowieka na bodźcach o znaczeniu emocjonalnym.

Podział feromonów

Feromony można podzielić między innymi ze względu na własność i sposób działania

Dowiedziałeś się już, co to są feromony. Teraz warto zaczerpnąć nieco wiedzy na temat ich klasyfikacji. Przyjmując taki podział, wyróżnia się feromony:

naturalne składniki feromonów

Nie tylko atrakcyjność

Związki zaliczane do feromonów, bez względu na to, czy są produkowane syntetycznie, czy naturalnie wytwarzane przez organizm, bez wątpienia stanowią atrybut atrakcyjności. Są one bowiem znane z tego, że wysyłają sygnały, dzięki którym możemy być postrzegani przez otoczenie jako osoby bardziej pewne siebie, niezależne i atrakcyjne. Większości osób korzystanie z feromonów kojarzy się głównie z mężczyznami w klubach czy restauracjach po to, aby wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej. Jednak nie tylko.

Dzięki stosowaniu feromonów w postaci perfum można w znaczący sposób poprawić sposób komunikowania praktycznie w każdej dziedzinie życia społecznego. Trzeba jednak pamiętać, że może zdarzyć się tak, że te same substancje zapachowe będą zupełnie inaczej działać na dwie różne osoby. Jedna z nich może diametralnie zmienić swoje zachowanie, natomiast druga może nie odczuć żadnej różnicy. Takie reakcje wynikają przede wszystkim z faktu, że zmysł węchu u każdego z nas funkcjonuje inaczej.

Feromony na co dzień

Podsumowując, należy stwierdzić, że feromony to substancje chemiczne, które mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale w zasadzie w wielu codziennych sytuacjach. Wywierają pozytywny wpływ na otaczające nas osoby, dzięki czemu w sferze komunikacji wszystko staje się łatwiejsze. Wiele osób korzysta z feromonów służbowo – poprzez zwiększenie kontaktu i otwartość, współpraca z drugą stroną staje się łatwiejsza. Akwizytorzy stosują je, gdyż pomagają w podpisywaniu umów i zwiększaniu zysków. Związki te pomocne są też w relacjach urzędowych, przyjacielskich i rodzinnych.

Wróć do góry strony