(0) basket

Jak działają feromony?

Mówiąc o feromonach, wiele osób myśli o specjalnych mieszankach, które działają podobnie jak magiczny eliksir podnoszący naszą atrakcyjność w oczach innych ludzi. Tak naprawdę to lotne związki chemiczne, które pomagają komunikować się różnym gatunkom zwierząt, choć badania naukowe dowodzą, że wydziela je także człowiek. Powstało wiele teorii wokół istnienia feromonów oraz ich działania.

kobieta i mężczyzna

Czym są?

naturalne składniki feromonów

Feromony to związki, w których zwykle dominuje jedna substancja, jednak ich skład jest złożony. Co ciekawe, wbrew temu, co może się nam wydawać, są to związki bezzapachowe. Aby były wyczuwalne, musiałyby występować w bardzo dużym stężeniu, wyczuć je, a i tak zapach byłby bardzo delikatny.

Skąd zatem wiadomo, że istnieją i jak możemy się przekonać o ich działaniu?

Wyczuwamy je przez narząd lemieszowo-nosowy, z którego impulsy przekazywane są do podwzgórza, które pełni funkcje wydzielnicze. To ten narząd zostaje pobudzony, a tym samym odbiera sygnał o obecności feromonów. Występowanie narządu lemieszowo-nosowego stwierdzili u 49,12% pacjentów polscy naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy przeprowadzali badania dotyczące istnienia feromonów w 2007 roku. Interesujący jest fakt, iż częściej narząd ten stwierdzano u mężczyzn, jak również to, że wiele osób, u których on występuje, potwierdza, iż podnieceniu erotycznemu towarzyszy u nich trudne do zdefiniowania odczucie wokół nosa. Prawdopodobnie chodzi o odbiór feromonów.

Historycznie

Termin „feromony” został nadany w 1959 roku przez Petera Karlsona i Martina Lüschera i pochodzi z języka greckiego, w którym słowo „ferein” oznacza „niesie”, „horme” zaś to „pobudzenie”. Gdzie znajdują się te tajemnicze związki? Część badań próbowała dowieść, że we włosach, jednak stwierdzono, że feromony występują na pewno w męskim pocie oraz oddechu, a ich działanie na kobiety sprowadza się do instynktownego odbierania przez nie gotowości seksualnej i wybieraniu na ich podstawie, niczym w świecie zwierząt, bardziej atrakcyjnego partnera. Cały proces zachodzi w sposób nieuświadomiony.

Działanie feromonów u kobiet i mężczyzn

badania perfum z feromonami

W badaniach nad feromonami udało się wyodrębnić dwa, których obecność jest potwierdzona – androstadienon u mężczyzn oraz estratetraenol u kobiet. Oba poprawiają wizerunek w oczach płci przeciwnej oraz wyzwalają większe zainteresowanie swoją osobą. Jednocześnie „zapachy” wywoływane przez feromony nie wzbudzają wrogości u innych heteroseksualnych przedstawicieli tej samej płci. Są dla nich bowiem neutralne. Jeśli nie masz przekonania co do tego, czy Twoje naturalne feromony działają, możesz wspomóc się sztucznymi. Tak, jak perfumy o pięknym zapachu, są one elementem dbania o siebie i powodują wzrost atrakcyjności nie tylko na randce, ale także w towarzystwie czy pracy. Naturalne feromony są często przytłumione przez stosowane na co dzień dezodoranty, częste kąpiele, czy inne używane kosmetyki. Warto więc sięgnąć po feromony syntetyczne, które mogą zawierać takie substancje, jak: andostenol, androsteron, androstenon czy kopuliny. Mają różne właściwości, ale jak wszystkie perfumy zawierające feromony, dodają pewności siebie, pomagają w nawiązywaniu nowych kontaktów i w lepszej komunikacji, zwalczają nieśmiałość, sprawiają, że używająca ich osoba budzi sympatię i szacunek.